Всички полета са задължителни

Олимпийски игри Сочи 2014 - фигурно пързаляне

20 Март 2014 425 видяна
(1 глас)

Тази година за първи път олимпийските игри се проведоха в живописния курортен град Сочи (Русия). Този живописен морски град на брега на Черноморието се хареса не само на публиката по време на игрите, но и на самите състезатели. Техният спортен дух и желанието за победа не им позволи да се предадат до самия край. Особено впечатляващи са резултатите, които постигнаха мъжете във фигурното пързаляне.

Публиката беше приятно изненадана от Хазуру Хануи, който донесе първият златен медал за Япония през тази година. Младият състезател успя едва на 19 години да постави нов световен рекорд от 280,09 точки. Въпреки грешките, които допусна Хазуру запази водеща позиция. Талантливият Хануи, възпитаник на канадската легенда Брайън Орсър, показа пред всички присъстващите, че известната упоритост на японците винаги се отплаща.

На второ място, едва с пет точки разлика (275,62 точки), се класира миналогодишният победител от Канада - Патрик Чан. Той спечели сребърен медал за страната си. Това е петият път, в който Канада се класира на второ място. Дали това ще продължи - ще разберем догодина.

Почетното трето място беше заето от Денис Тен с 255,10 точки. Младият талант се прояви още на миналогодишните шампионати. Тогава Денис Тен беше на крачка от световната титла. Неговата впечатляваща волна програма му извоюва сребърният медал. Това е първият медал за Казахстан на олимпийските игри.

На четвърто място сред мъжете се класира Хавиер Фернандес, а пето и шесто място бяха заети от едни от най-добрите таланти на Япония - Татцуки Мачида и Дайсуке Такахаши.

Докато при мъжете всичко протече спокойно, то при дамите напрежението беше огромно. След финала на женското фигурно пързаляне се разбра, че преди волната програма изненадващо е настъпила промяна в съдийския състав за финала. Някои рефери от САЩ и Южна Корея са били заменени с такива от Русия и Украйна.

Аделина Сотникова, която беше втора след кратката програма, получи изненадващо по-високи оценки при изпълнението на волното си съчетание. Тя успя да изпревари шампионката Ю-На Ким от Южна Корея, която беше лидер след първите изпълнения. Аделина Сотникова спечели злато при жените с 224,59 точки.

Среброто остана за Ю-На Ким, която завърши с 219,11 точки, а младия талант на Италия-Каролина Костнер се класира на трето място с 216,73 точки.

Въпреки обтегнатата ситуация, примесена с недоволството и на част от зрителите, състезателките останаха спокойни и игрите в Сочи бяха закрити благополучно.

2014г. се превърна в печеливш билет за Русия, която си осигури златен медал не само при жените, но и при спортните двойки. Борбата за първото място се проведе между руската двойка Татяна Волосожар и Максим Транков, победителите в Световното първенство за 2013 г. - американците Мерил Дейвис и Чарли Уайт и олимпийските шампиони за 2010 г. - канадците Теса Вирту и Скот Мойер. Сред претендентите за бронзовия медал се откроиха руският дует Екатерина Боброва и Дмитрий Соловьов.

Напрегнатото състезание между спортните двойки тази година остави руската публика без дъх. За пореден път страната на „вечните снегове" доказа, че няма по-добри от тях в състезанията на леда. Талантливата Татяна Волосожар и партньора й Максим Транков накараха присъстващите да изтръпнат от напрежение с изпълнението си. Те спечелиха първо място с 236,86 точки и окичиха златният медал на „врата на Русия".

Второ място заеха поредните руски таланти Ксения Столбова и Фьодор Климов с 218,68 точки. Бронзът отиде при Германия. Альона Савченко и Робин Шолкович завършиха с 215,78 точки.